1. Home
  2. Блог
  3. Цукровий діабет 1 типу

Цукровий діабет 1 типу

Цукровий діабет 1-го типу - хронічне захворювання, що впливає на здатність організму людини переробляти глюкозу, що отримується з їжі, для вироблення енергії. Найчастіше цукровий діабет 1-го типу виявляється у ранньому віці. Для порівняння, цукровий діабет 2 типу - це повністю набута хвороба.

Захворювання цукровий діабет розвивається, коли імунна система атакує клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін - гормон, який допомагає перетворювати глюкозу на енергію, необхідну клітинам організму. Тому людям із цукровим діабетом 1-го типу життєво потрібні щоденні ін'єкції інсуліну.

За даними CDC, приблизно 5-10% людей у світі з цукровим діабетом мають 1 тип. Зазвичай він розвивається у дітей та підлітків, проте може і в дорослих.

Що спричиняє цукровий діабет 1 типу?

Вважається, що ЦД 1 типу  є результатом аутоімунної реакції (організм атакує сам себе помилково), яка руйнує клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. Цей процес може тривати місяцями або роками, перш ніж з'являться будь-які відчуття.

Водночас якщо симптоми і виникли,  вони можуть бути  схожими на інші захворювання.

При підозрі на ЦД 1 типу, обов’язково зверніться до лікаря. Аналіз крові та додаткові лабораторні дослідження допоможуть  в діагностиці недугу. Як-от аналіз сечі на кетони, наявність яких може вказувати на діабет 1 і 2 типу. 

Особливості лікування

Цукровий діабет може виникнути з деякіх причин, але їх точного переліку немає, тому запобігти захворюванню практично неможливо. Проте, його можна успішно лікувати.

Ось кілька порад:

  • Дотримуйтеся рекомендацій лікаря щодо здорового способу життя.
  •  Своєчасно проходьте медичні огляди.
  • Регулюйте рівень цукру в крові. Запитайте у лікаря, як краще це зробити.
  • Отримуйте нові знання про діабет 1 і 2 типу та можливість їх самостійного лікування. Наприклад, поцікавтеся освітньою онлайн-платформою сімейної академії «Діабет від А до Я»
  • Якщо у вас цукровий діабет 1 типу, вам потрібно буде робити уколи інсуліну щодня. Це необхідно для контролю рівня цукру в крові та забезпечення енергією організм. Інсулін не п’ють у таблетках, адже кислота у шлунку його знищить. Лікар призначить ту дозу інсуліну, яка  необхідна саме вам.

Важливо також регулярно перевіряти рівень цукру в крові. Запитайте у свого лікаря, як часто ви повинні це робити. Підтримка  рівня цукру в крові в діапазоні індивідуальної норми допоможе запобігти або відстрочити ускладнення, пов’язані з діабетом.

Варто не забувати про здоровий спосіб життя.

Стрес може ускладнити протікання та лікування цукрового діабету, проте він є частиною нашого життя. Регулярна фізична активність, достатній сон і вправи для розслаблення можуть допомогти. Поговоріть зі своїм лікарем про ці та інші способи боротьби зі стресом.

Для батьків, у яких дитина хворіє на цукровий діабет 1 типу:

Пам’ятайте! Щоденний догляд за дитиною, яка хворіє на ЦД 1 типу може включати здорове харчування, ін’єкції інсуліну, спостереження за гіпоглікемією (низьким рівнем цукру в крові) та її лікуванням. Не нехтуйте цим та не бійтеся ставити запитання лікарю, якщо вам щось незрозуміло. Довіра між батьками та лікарями є однією з важливих частин успішного лікування.

Важлива інформація

На період воєнного стану в Україні інсулін будуть відпускати для пацієнтів безплатно. Доплачувати за препарати не потрібно. Знайти аптеки свого міста та визначити найближчий заклад можна тут. В аптеці треба надати електронний чи паперовий рецепт.