Буряк має антиоксидантні, протизапальні та хіміопрофілактичні властивості, є відмінним засобом для профілактики серцево-судинних захворювань. Червоний пігмент буряків беталаін надає позитивний ефект при порушенні обміну речовин, шлунково-кишкових захворюваннях, при цукровому діабеті 2 типу. А ще буряк містить мікроелементи та вітаміни, що позитивно впливають на імунітет.
Нещодавні дослідження показали, що вживання буряків сприяти поліпшенню стану здоров’я при гіпертонії, атеросклерозі, цукровому діабеті 2 типу та деменції.
Відповідно з дослідженнями, продукти з високим вмістом антиоксидантів , такі як буряк, допомагають запобігти захворюванням, борючись із вільними радикалами – нестабільними молекулами, що можуть пошкодити клітини. Пошкодження клітин, спричинене вільними радикалами, називається окисним стресом , який пов’язаний із низкою захворювань, включаючи цукровий діабет, хвороби серця та рак.
Буряк містить досить високий рівень антиоксидантів, включаючи групу антиоксидантів під назвою беталаїни, які відповідають за їх червонуватий колір.Вони також містять інші сполуки, які пригнічують запалення , яке пов’язують із прогресуванням цукрового діабету та розвитком ускладнень.
Діабет може спричинити пошкодження дрібних кровоносних судин (пошкодження мікросудин) і великих кровоносних судин (пошкодження макросудин). Це може призвести до ускладнень, які можуть вплинути на очі, серце, нирки та інші частини тіла.
Дослідження 2016 року показує, що антиоксиданти, такі як ті, що містяться в буряку, зменшують окислювальний стрес і вільні радикали в організмі. Менша кількість вільних радикалів в організмі означає менший ризик ускладнень діабету.
Коли розпочалася пандемія COVID-19, ми відчули на собі стрес від соціального дистанціювання і віддаленої роботи та навчання, а також самоізоляції. Наша психіка не встигла відновитися, як в лютому 2022 відбулося повномасштабне вторгнення росії на територію України. Негативні почуття: розчарування, гнів, страх, що посилюють стресовий стан, а також нездорове харчування, недостатня фізична активність та шкідливі звички, можуть значно збільшити ризик розвитку неінфекційних захворювань. Буряк, його сік та страви з нього, особливо корисні для людей з гіпертензією, гіперхолестеринемією, а також з іншими факторами ризику серцево-судинних захворювань.
Немає відомих ризиків вживання буряків при діабеті. Американська діабетична асоціація закликає всіх додавати до свого раціону більше некрохмалистих овочів, у тому числы – червоного буряку. Якщо немає алергії на буряки, єдиним ризиком, пов’язаним з її вживанням, є бетурія. Бетурія – це безпечний стан, при якому сеча або випорожнення стають рожевими або червоними. Невелика кількість людей зазнає бетурії після вживання буряків.
Цю рослину не обов’язково відварювати. Якщо буряк натерти або порізати соломкою, він відмінно смакуватиме з часником і свіжою зеленню. Заправте страву корисною рослинною олією, додайте трохи лимонного соку, і отримаєте чудовий літній салат. Також сік буряка можна додати у домашній лимонад.